A fájdalmas havivérzés, orvosi elnevezéssel dysmenorrhea, a leggyakoribb menstruációval kapcsolatos panasz, amivel a nők felkeresik nőgyógyászukat.
Legalább minden ötödik nő érintett ebben. Ha a panaszok már a legelső menstruáció (menarche) alkalmával fellépnek, elsődleges, azaz primer dysmenorrheáról beszélünk.
A másodlagos dysmenorrhea az évek során, fokozatosan alakul ki. Sokszor szervi eredetű, ezért mindenképpen ajánlatos nőgyógyászati vizsgálattal kideríteni az okát.
Milyen tényezők állhatnak a hátterében?
Primer dysmenorrhea
A hosszan tartó, fájdalmas méhgörcsök oka a prosztaglandin hormon túlzott képződése a méhnyálkahártyában.
A panaszok lelkileg is nagyon megterhelőek, hiszen egyre fokozódik a félelem a fájdalom visszatérésétől, a szorongás pedig további görcsösséget okoz.
Ezt a folyamatot elkerülhetjük, ha már néhány nappal a menstruáció előtt megteszünk néhány ellenintézkedést.
Másodlagos dysmenorrhea
A másodlagos dysmenorrhea kialakulásában főleg az endometriózis játszik szerepet. De másodlagos dysmenorrheához vezethet a fogamzásgátló spirál használata, mióma, vagy korábbi hasi műtét is.
Milyen tünetei vannak?
A menstruáció több év vagy évtized elteltével kezd súlyos panaszokat okozni.
Erős, görcsös alhasi panaszok, amelyek nyomásérzéssel járhatnak, kólika-szerű fájdalommá fokozódhatnak, és megnehezítik a szenvedő nő életét.
Ehhez társulnak még a hátfájás, az émelygés, a hányás, a székrekedés vagy hasmenés, sokszor a migrénes rohamok, a szapora szívverés és gyakran erős általános kimerültség.
Nemcsak a test, de a lélek is szenved ilyenkor: gyakori az önértékelés csökkenése, az ingerlékenység és idegesség, a lehangoltság és a depresszió.
A panaszok áltatában néhány nappal a menstruáció előtt jelentkeznek, és a vérzés kezdetén a legerőteljesebbek.
Fiatal lányoknál gyakran a fájdalmak forrása lehet az is, hogy a kiürülő méhnyálkahártya-darabok csak nehezen tudnak áthaladni a még túl szűk méhnyak-csatornán.
Hogyan kezelhető?
Számos kultúrában a nők ilyenkor elvonulhatnak, kímélhetik magukat.
Teljesítményorientált nyugati civilizáci-ónkban azonban az ilyesmi nem elfogadott, a természetes igényt gyakran még meg is mosolyogják. És mégis: ha ilyenkor nehezünkre is esik, ne tagadjuk meg nőiességünket, fogadjuk el női mivoltunkat.
Tudatosan vonjuk ki magunkat rövid időre a mindennapokból. Mozogjunk a saját ritmusunkban, menjünk ki a természetbe, meditáljunk: ilyenkor bármi jó, ami testileg ellazít, lelkileg megerősít minket.
A hasra vagy hátra ható jótékony meleg serkenti a medence vérellátását és görcsoldó hatású.
Egy meleg fürdő, egy meggymagokkal megtöltött zsákocska, nem beszélve a kedvenc hagyományos melegítő palackról – ezek mind közismert és jót bevált segítőink lehetnek ilyenkor.
A melegítő palack alkalmazása
A melegítő palack megtöltésénél ahhoz, hogy hosszan élvezhessük a jótékony meleget, két fontos dologra kell figyelnünk.
- A melegítőpalack ne legyen túl forró, a hőfoka ne haladja meg a kb. 60 °C-ot. Nehogy tűzforró vizet töltsünk bele, mert súlyos égési sérüléseket okozhat.
- A palackból teljesen szorítsuk ki a levegőt, nehogy túlmelegedjen és megrepessze a palackot. Ráadásul a palack jobban tartja a meleget, ha nincsenek benne légbuborékok.
Fogjuk meg a félig töltött melegítő palackot a nyakánál, fektessük megdöntve egy sík felületre, és hagyjuk távozni a levegőt, míg a víz szintje el nem éri a palack száját.
Gondosan zárjuk le a palackot. Használat előtt tegyük a palackot egy speciális tokba vagy egy kis párnahuzatba.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?